Kaynak, malzemeleri birbiri ile birleştirmek için kullanılan bir yöntemidir, genellikle metal veya termoplastik malzemeler üzerinde yapılan kaynak parçaların eritilip, dolgu malzemesi kullanılarak birbirlerine yapıştırılması ile gerçekleştirilir. Daha sonra ek yapılan yer soğutularak sertleştirilir.
Kaynak için kullanılan başlıca enerji kaynakları; gaz alevi, elektrik arkı, lazer, elektron ışını, sürtme, ultrases dalgaları vb dir. Endüstriyel işlemlerde, kaynak açık hava, su altı, uzay gibi birçok farklı 
ortamda gerçekleştirilebilir. Kaynak işlemi sırasında başlıca dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Alev, elektrik çarpması,zehirli dumanlar ve ultraviyole ışınlara karşı güvenlik önlemleri almak önemlidir.
19. yüzyılın sonuna dek, sadece demircilerin kullandığı ısıtma ve dövme yolu ile metallerin birleştirildiği kaynak yöntemi biliniyordu. Elektrik ark kaynağı ve oksi-gaz kaynağı yüzyılın sonunda gelişen ilk yöntemlerdir, bunları direnç kaynağı izlemiştir. Kaynak teknolojisi 20. yüzyılın erken dönemleri esnasında (I. Dünya Savaşı ve II. Dünya Savaşı sonralarında) artan talebi karşılayabilmek için hızla gelişerek güvenilir ve ucuz yöntemler arasına katılmıştır. Savaşların ardından, manuel metotlar (manuel metal ark kaynağı), yarı-otomatik ve otomatik yöntemleri (gazaltı metal ark kaynağı vb.), içeren çeşitli modern kaynak teknikleri gelişmiştir. Gelişmeler, yüzyılın ikinci yarısında da lazer ışın kaynağı ve elektron ışın kaynağının bulunması ile devam etmiştir. 
Halen bilim, gelişimi devam ettirmektedir. Robot kaynağı, endüstride yaygın bir yer edinmiştir, yeni kaynak metotları ve kaynak kalite ve özelliklerinin geliştirilmesi, maliyetlerin düşürülmesi için araştırma ve geliştirme çabaları devam etmektedir. Kaynak Makinası, Kaynak Makinaları, İnverter Kaynak Makinası
Stanley, Einhell, Mytool, Fimer, Catpower, Kilmak, Expressweld, Welder, KL, Magmaweld,

Bu içerik www.bautige.com tarafından oluşturulmuştur, kaynak belirtilmeden kopyalanamaz.