Kaldırma Ekipmanları, Elektrikli Vinç, Ceraskal, Transpalet, Forklift İstifleme Makinesi, Kriko Taşıma arabası Hubzug, Trifor ve benzeri ürünlerin tümü için oluşturulmuş grup ismidir.
Elektrikli Vinç: Palanga prensibi ile çalışan yük kaldırmaya ve taşımaya yarayan halatlı elektrikli ve kumandalı kurulumu ve montajı açısından portatif kullanıma sahip aletlere denir,
Ceraskal:
 Dişli prensibi ile çalışan manuel kullanıma sahip çok az bir insan gücü sarfedilerek çok ağır yükleri kaldırmaya yarayan zincirli portatif elektrikli ve elektriksiz sabit veya ileri geri yürüyebilen modelleride bulunan aletlere denir.
Transpalet: Standart yük paletlerinin düz veya hafif eğimli zeminlerde yerden yaklaşık 15-20 cm yukarıya kaldırılarak bir yerden bir yere taşınmasına yarayan alete denir.
Forklift ve istif Makinesi: Standart yük paletlerinin zeminden kamyon ve tır gibi araçlara yüklenmesinde ve boşaltılmasında kullanılan akülü veya benzinli motorlar ile kullanılan aletlere denir yerden ortalama 300 cm yükseğe kadar yük kaldırabime kapasiteleri olan modeller de mevcuttur.
Kriko: Hidrolik veya mekanik prensipleri ile çalışan genelde Taşıt kaldırmaya yarayan şişe ve arabalı tip diye bir çok modelde adlandırılan yerinde sabit bulunan ağır makine ve benzeri ürünleri kaldırmak içinde kullanılabilen araç gereçlere denir.

Bu içerik www.bautige.com tarafından oluşturulmuştur, kaynak belirtilmeden kopyalanamaz.